اولین دلیل برای اثبات مزیت های کامپیوترهای کوانتومی

کامپیوترهای کوانتومی قرار است آینده کامپیوترها را با انقلابی مواجه سازند. دانشمندان اکنون برای اولین بار اثبات کرده اند که کامپیوترهای کوانتومی نسبت به کامپیوترهای مرسوم مزیت هایی دارند. آنها مداری کوانتومی طراحی کرده اند که قادر است مسائلی را حل کند که تراشه های کلاسیک از حل آنها عاجز بودند.

سالهای متمادی کامپیوترهای کوانتومی تنها در حد ایده باقی مانده بودند. امروزه شرکت ها، دولت ها و آزانس های اطلاعاتی مشغول تحقیق درباره ساخت تکنولوژی کوانتومی بوده اند. رابرت کونیگ، استاد تئوری سیستم های کوانتومی پیچیده در TUM با همکاری دیوید گاست از مؤسسه محاسبات کوانتومی دانشگاه واترلو و سرگئی براوی از شرکت آی بی ام توانسته اند نقطه عطفی در این زمینه نویدبخش ایجاد کنند.

 

چرا باید کامپیوترهای کوانتومی سریع تر باشند؟

کامپیوترهای مرسوم از قوانین فیزیک کلاسیک تبعیت می کنند. آنها به سیستم باینری ۰ و ۱ وابسته هستند. این اعداد برای انجام عملیات های ریاضی مورد استفاده قرار می گیرند. در سیستم های حافظه ای کلاسیک هر بیت که کوچکترین واحد اطلاعاتی محسوب می شود، با یک نقطه میکروسکوپی بر روی میکروچیپ مشخص می شود. هر یک از این نقطه ها میزان شارژی را در خود ذخیره می کنند که ارزش ۱ یا ۰ بودن آنها را مشخص می کند.

در کامپیوترهای کوانتومی یک بیت می تواند ۰ یا ۱ باشد. این بدان دلیل است که فیزیک کوانتوم به الکترون ها این امکان را می دهد که در یک لحظه در مکان های متعددی باشند. بیت های کوانتومی پس می توانند در حالت های همپوشان قرار گیرند. این وضعیت برهم کنش و همپوشان کامپیوترهای کوانتومی می تواند در یک فاز چندین عملیات را با چندین مقدار انجام دهد. این در حالی است که کامپیوترهای قدیمی این عملیات ها را باید حتماً بصورت سری انجام می دادند. وعده ایجاد سیستم های کامپیوترهای کوانتومی بدلیل توانایی حل مسائل بصورت سریع تر حالتی جدی تر به خود گرفته است.

 

دسته بندی: اخبار
امتیاز کاربران:
Rate this post